Yeni Zelanda Hakkında Herşey

Yeni Zelanda Hakkında 

yeni zelanda
Yeni Zelanda, güneybatı Pasifik Okyanusunda bulunur ve iki ana ada olan Kuzey Adası ve Güney Adası’nın yanı sıra diğer küçük adalara sahiptir. 
Diğer küçük adalar arasında Stewart Adası, Waiheke Adası, Chatham Adası, Büyük Bariyer Adası ve daha fazlası bulunmaktadır. 
Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington, en büyük şehri Auckland’dır. Diğer büyük şehirler Christchurch, Hamilton ve Dunedin’dir. 
Yeni Zelanda’nın resmi konuşulan dilleri İngilizce ve te reo Maori’dir ve İngilizce en yaygın olarak kullanılmaktadır. Maori, Yeni Zelanda’nın yerli Polinezya halkıdır. 

Yeni Zelanda Tarihi

yeni zelanda
Yeni Zelanda için Maori adı Aotearoa. Waitangi Antlaşması 1840 yılında İngiliz ve Maori arasında imzalandı ve Yeni Zelanda’yı İngiliz İmparatorluğu’nun bir kolonisi haline getirdi. 1893 yılında Yeni Zelanda tüm kadınlara oy kullanma hakkı tanıyan dünyadaki ilk ülke oldu. Yalıtımı nedeniyle, Yeni Zelanda benzersiz hayvan ve bitki yaşamı geliştirmiştir. Yeni Zelanda kuş türleri, alp papağanları ve toprakta yaşayan kivi de dahil olmak üzere özellikle çeşitlidir. “Kivi” terimi, Yeni Zelandalı için bir takma ad olarak da kullanılır. Yüzüklerin Efendisi filmleri Yeni Zelanda’da çekildi. Yeni Zelanda’da yolun sol tarafında araba kullanıyorlar. Güney Adası’nda bulunan Yeni Zelanda’nın en yüksek dağı, 3.754 metre (12.316 ft) yüksekliğe ulaşan Aoraki Mount Cook’tur. Süt ürünleri Yeni Zelanda’nın en çok kazanan ihracatlarıdır. Rugby, Yeni Zelanda’daki en popüler seyirci sporudur ancak katılımcılar arasında futbol (futbol), kriket, netball, golf ve diğerleri gibi çeşitli sporlar popülerdir.
0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?