Xinhua Haber Ajansı

Xinhua Haber Ajansı, büyük uluslararası haber ajanslarından biri olarak haber yayınlamak için çok işlevli, çok kanallı, çok katmanlı ve çok yöntemli bir sisteme sahiptir. ülke içinde kendi hatları üzerinden ulusal ve yerel gazetelere, radyo ve TV kuruluşlarına; ülke dışında da Çince, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Arapça ve Portekizce lisanlarında olmak üzere bütün dünyadaki ülkelere sürekli haber hizmeti vermektedir. Ayrıca günlük olarak ekonomik bilgiler yayınlamakta ve kullanıcıların özel isteklerine göre haber resimleri ve Çince özel raporlar ve İngilizce haber-yorum sunmaktadır. Şu anda ülke içinde ve dışında Xinhua’dan haber ve bilgi alan yaklaşık 5.000 abone bulunmaktadır ve ajans, 95 ülkenin haber ajansı ve bilgi kuruluşları ile haber değişimi anlaşmaları imzalamıştır.

Bilim ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak Xinhua’nın teknolojisi modernleştirilmiştir. Metin ve resim hazırlama, ekonomik bil- gi ve veri bulma dahil olmak üzere yaklaşık bir düzine bilgisayar bilgi hazırlama sistemi kurulmuştur ve yayın ağı, uydu yayınını kapsamaktadır.

Çin Haber Servisi, ülke dışındaki Çinlilere, yabancı ülke vatandaşı Çinlilere ve Hong Kong, Macao ve Tayvan’daki vatandaşlara haber hizmeti vermektedir. Genel müdürlüğü Beijing’dedir ve 21 eyalet, belediye, özerk bölge yanısıra Hong Kong, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Japonya ve Avustralya’da büroları ve muhabirleri bulunmakta- dır. Bilgisayar yoluyla yazı ve resim gönderirken aynı zamanda Hong Kong, Macao, Tayvan ve öteki ülkelerin kitle haberleşme araçları için her türlü haber-yorum hazırlamaktadır. Çin Haber Servisi’nin yayınladığı haberler, 1995’te Internet’e konulmuştur.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?