Westminster Turu

Karşıya, St. Margaret Kilisesi ‘ne geçin. Burası geç dönem Ortaçağ mücevheri olan dikkate değer vitraylarla süslü bir kilisedir: Batı ucunda, Paradise Lost’u (Yitirilen Cennet) yazdıran, çevresi “Cennetten kovulma” sahneleriyle çevrelenmiş, ama şair John Milton; doğu ucunda, bir 16. yüzyıl Flaman Çarmıha Germe işkencesinde, acıyla çarpılmış yüzler ve bedenler; güney yan sahında, John Piper’ın gri, yeşil ve sarı renklerde, cüretkar biçimde modern, sivri uçlar ve kesmelerle yaptığı bir vitray yer alır. 1614’ten beri Avam Kamarası tarafından kullanılan kilisede John Milton, Winston Churchill ve Samuel Pepys evlenmiştir.

Westminster Abbey’ye  girerek devam edin. Katedralden Parliament Square’in (Parlamento Meydanı) kuzey tarafına geçin. Great George Street boyunca soldan giderek St. James Parkı’nın kenarına ulaşın ve oradan sağa, Cabinet War Rooms ‘a ( Meclisin savaştaki harekat merkezi) (Clive Steps, King Charles St., SWI, Tel: 0l7 1-930 6967, metro: Westminster, St. James’sPark) dönün. Kum torbalarıyla tahkim edilmiş girişin ötesinde, Churchill ile kurmaylarının 2. Dünya Savaşı’ nda Müttefiklerin hareket tarzını belirledikleri yer altındaki oda kompleksine inen merdivenler bulunur. Raptiye delikleriyle dolu özgün haritalar hala duvarlarda asılı durur.

Burada teyp kayıtları, oldukça ürkütücü odalarda size rehberlik eder. Devasa telsiz cihazları ve frekans değiştiricileri, telefon santralları, daktilo odaları ve işlevsel demir karyolalarıyla yatak odaları bulunur – Londra caddeler inin altında yer alan tanı bir gizli kale. İki telefonu ve yeşil siperli abajuruyla Churchill’in çalışma odası ve başbakanlık purosu için bir küllükle, düz beyaz bir klozetin yer aldığı ve nadiren uyuduğu yatak odası ziyarete açıktır.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?