Westminster Kabine Odaları

Hükümetin Savaş Kabinesi 1939 Ağustosu’ ndan 1945 Eylülüne kadar çalışmaların”ı Cabinet War Rooms” (Kabine Savaş Odaları) adı verilen bu yeraltı odaları labirentinden yürüttü. 2. Dünya Savaşı’nın yaşamsal önemdeki askeri harekatları bu daracık yerlerden yönetildi. Sade döşenmiş bu odalarda yaşanan gizli mesaj trafiğini. sonu gelmez toplantıları ve Atlantik ötesiyle sürekli devam eden telefon trafiğini tahmin etmek hiç de zor değil.

İmparatorluğu’ nun en zirvede olduğu bir dönemde” Parlamento­ların Anası”nın simgesi haline gelmişti. Binanın nehirden görünümü masalsıdır. Gotikçi Pugin ile klasikçi Barry’nin sentezinden ortaya eşsiz cephe süslemeleri çıktı.
“Fatih ” II.William’dan Victoria’ya kadar bütün hükümdarların heykelleri ön cepheyi süslerken, yaldızlı sivri tepeli kuleler bütün güneş ışığını yakalar. Solda, parlamento oturum ha­lindeyken bayrak çekilen Victoria Tower’ı göreceksiniz. l860’da tamamlanan binada Lordlar Kama­rası’ na ayrılan bölümde kırmızı renk hakim. Lordlara ait Peers’ Lobby’den (asilzade kulisi) Central Loby’ye(merkezi kulis) geçilir. Sağ taraftaki lobi milletvekillerine ayrılan Members’ Lobby’dir (üyeler kulisi).
Vatandaşlar buraya gelip vekil­leriyle görüşebilirler ve meclis toplantılarını Strangers’ Gallery’ den (misafirler locası) izleyebilirler.
Avam Kamarası daha da sağ tarafta, kasvetli yeşil renkteki St. Stephen’s Hall’dedir. Bu bina parlamentonun 300 yıl boyunca toplandığı şapelin bulunduğu alana inşa edildi. 19. yüzyılda yapılan
binada şapelin çizgilerine sadık kalındı ve 2. Dünya Savaşı yıkımının ardından yeniden inşa edildi.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?