Timsah ve Kapitalist Anıtı

Timsah ve Kapitalist Anıtı

Timsah ve Kapitalist Anıtı

Timsah ve Kapitalist Anıtı Coğrafik Konumu Hakkında

New York’u ziyaret etmeyi planlayan olağandışı anıtların takipçileri Brooklyn Politeknik Üniversitesi binasına yürüyebilirler. Üniversitenin girişinde, eski gazetelerin komik bir karikatürüne benzeyen çok güzel bir anıt olan ‘Timsah ve Kapitalist’ anıtı var. Anıtın önemi basit ve sezgisel; Resmi yetkilileri dürüst olmaya ve açgözlülükle başa çıkmaya çağırıyor. Sıradışı anıt hala gizli bir anlam taşıyor. Şehir sakinleri arasında 50 yıldan fazla süren korkunç efsaneye hatırlatıcı olarak hizmet ediyor. Birçok yerli timsahların eski kentsel kanalizasyon sisteminde yaşadığına inanıyorlar. Bu muhteşem efsanenin yazarı, geçen yüzyılın 50’li yıllarında New York sakinlerini etkileyen ‘Şehirde Dünya’ romanı yazan yazar Robert Daily’dir. İlk bakışta efsanevi efsaneye çok gerçek bir kaynak var. 20. yüzyılın ortalarına kadar küçük timsahlar ve timsahlar ABD’de oldukça popüler evcil hayvanlardı. Büyüdüklerinde sahipler en basit yolla onlardan kurtuldu – timsahları kanalizasyona bıraktılar. Günümüzde Abortgrubenräumer, her yıl New York’taki eski kanalizasyon sistemindeki büyük timsahları keşfediyor. Üniversitenin ana binasının girişinde bulunan orijinal anıt, herkesin kendi açgözlülüğünün kurbanı olabileceğini hatırlatıyor. 

Timsah ve Kapitalist Anıtı

Timsah ve Kapitalist Anıtı Yapısal Özellikleri

Uzak Asya’daki dokuma tezgahlarından Paris podyumlarına kadar izini sürdüğü kapitalist menfaat ilişkileri ekseninde, şatafatlı moda dünyasının foyasını meydana çıkarıyor. Asyalı tekstil işçisinin kanayan parmaklarından, modellik yapan kadınların yeme bozukluklarına, şık ve parıltılı çantalar için kurulan timsah çiftliklerinden, ırkçılıkla yamalanmış neo-liberal stratejilere kadar sürdürdüğü takibin sonucunda, modayı bir “endüstri” olarak analiz ederek, tüm o ihtişamın maddi temelleriyle birlikte barındırdığı çelişkileri gözler önüne seriyor. Hoskins, bu kitapta, bir taraftan insanların amblemlerini göstermekle övünmeye başladığı o büyük markaların kimler tarafından nasıl sahiplenildiğini, onların yaşadığımız gezegene ve insanlara nasıl zarar verdiğini ifşa ederken, bir taraftan da ticaretten ve kapitalist emellerden özgürleşerek herkes tarafından deneyimlenen “başka bir modanın imkanını” tartışmaya açıyor.

“Amacım kapitalist sistemin bağlarından birini çözmek ve üzerimizdeki giysilerin ardındakini açığa çıkarmak. Umarım kitabın bitişiyle bu bağa asılıp çekmeye başlayacaksınız, ta ki tüm sistem çözülene, bizler yeni ve güzel olana yeniden dikiş atabilinceye dek.”

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?