THAMES’DAN YUKARI: WESTMINSTER’DEN HAMPTON COURT’A

Westminster iskelesinden kalkan tekneler Westminster Köprüsü altından geçer. Parlamento Binası ve Victoria Tower Gardens sağ tarafta, Lambeth Palace ve yüzer itfaiye istasyonu soldadır. Lambeth Köprüsü’nden sonra, Bazalgette seti sağ taraftaki Tate Gallery of British Art’ı destekler.

Chelsea Köprüsü’nden sonra nehir kıyılarında taşraya özgü bir görüntü ortaya çıkar. Burası, sol tarafındaki Barış Pagodası’yla Battersea Park’tır.

Sağ tarafta, Chelsea Çiçek Sergisi alanı olan Royal Hospital Clıelsea görülür. Battersea Köprüsü’nden sonra, Whisterler’in tablolarından tanıdığımız Chelsea Limanı görülür.

Nehirdeki uzunca bir kıvrımı döndükten sonra sağda, l 760’da inşa edilen Hurlingham House ve şimdi özel bir spor kulübü olan bahçeleri görülebilir. 1729’da yapılan tahta köprünün yerine inşa edilen Bazalgette’in Putney Köprüsü eskiden Thames üstünde iki ayak arası en geniş olan ikinci köprüydü. Bishops Park sağ, kürek sporcularının kayıkhaneleri sol taraftadır. Oxford ve Cambridge kürek yarışları buradan başlar. İngiliz mimarlar Sir Richard Rogers ile Ralph Erskine’ın iş yeri binası olan The Ark, kale dibine inşa edilmiş Hammersmith Köprüsü’ne gelmeden sağdadır.

Chiswick’s Malls sağ tarafta, bir­birinden güzel evlerin sıralandığı yerde; güzelim Barnes köyü ise sol taraftadır. Duke’s Meadows’dan sonra, sağ tarafta zarif köprüsüyle Chiswick görülür; ardından Kew köprüleri ile yeşilliklerin ortasında bitivermiş villalar gelir. Ve hemen ardından da sol tarafta nehir kıyısındaki binasıyla Kew semtin­deki Royal Botanic Gardens görüntüye girer; tam karşısında ışıldayan yapı ise Syon House’dur. Richınond gelgit seti ve yaya köprüsünün ardından Tıvickenham ve Richnıond köprüleri gelir. Burada Richmond Sarayı kalıntılarını; kalıntıların arka tarafında da City tacirlerinden Charles Asgill tarafından l758’de inşa edilen Asgill House’u göreceksiniz. Devamında, solda Richmond Park ve Hanı House, sağda ise Marble Hill House göze çarpar.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?