Taranto, İtalya

Taranto, İtalya

Taranto (ilk heceyi vurgulayın) Yunan dönemlerinde bile önemli bir limandı ve hala İtalya’nın en büyük deniz üssü. Küçük bir iç Mare Piccolo havzasına bir yapay ve bir doğal olmak üzere iki dar kanalla bağlanan geniş Mare Grande koyundaki botun üst kısmının arkasına doğru uzanır. Eski şehir, büyük ve küçük su kütleleri arasındaki bir adada, geçitlerle birbirine bağlı, çeşitli çürüme ve dar parke taşlı sokaklarda bir dizi palazzi; modern şehir anakara boyunca içeriye doğru uzanmaktadır. Şehri dolaşmak, kafa karıştırıcı ve kavşak serileriyle oldukça zor olabilir. Mümkün olduğunca yavaş alın ve ana manzaraların bulunduğu centro storico’nun işaretlerini takip edin.

Taranto San Domenico

Taranto San Domenico
San Domenico
Taranto’nun en önemli anıtı, centro storico’nun kalbindeki eski kilise ve San Domenico manastırıdır. Taranto’nun iki körfezi Mare Piccolo ve Mare Grande’yi ayıran dar arazi şeridinde yer alan mevcut kilise, şehrin kaynaklandığı düşünülen antik Yunan akropolü Taranto’nun üzerinde yükseliyor. Yerel halk tarafından çok saygı duyulan Üzüntülerin Leydi heykeli, soldaki son şapelde duruyor. Gezintiden sessiz bir an için soluklanmak için 13. yüzyıldan kalma güzel sütunlu manastırın içine girin.

Marta ‒ Taranto Ulusal Arkeoloji Müzesi

Marta ‒ Taranto Ulusal Arkeoloji Müzesi
Marta ‒ Taranto Ulusal Arkeoloji Müzesi
Taranto’nun seçkin Ulusal Arkeoloji Müzesi (MarTA), eski San Pasquale manastırının tarihi mekanlarını kaplar. Müze 1887’den kalmadır ve Yunan ve Roma antik eserlerinin koleksiyonu İtalya’nın en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Civarda kentin asırlık liman olarak önemini kanıtlayan birçok eser keşfedildi. Muhteşem altın takılar, çok renkli terra-cottalar, fildişi ve kemikteki nesneler ve nadir renkli camlar dahil olmak üzere mezar mallarının zengin önbelleğine hayran kalacaksınız. 4. ve 11. yüzyıllar arasında uzanan Yahudi, Hıristiyan ve Müslüman cenaze mezarlarının bir sergisi, bu çok kültürlü Akdeniz merkezindeki Bizans döneminden Orta Çağ’a kadar üç dinin barış içinde bir arada yaşandığını göstermektedir.
0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?