Stowe

PARKIN ÖTESİNDE

Manastırın hemen batısında yer alan Woburn köyünün büyük bölümü, malikaneyle birlikte yeniden inşa edilmiştir. Köyün içinde, duvarlarda ya da çatı altlarındaki üçgen bölümlerde, küçük taçlarla süslenmiş “B” harfinden oluşan desenler görebilirsiniz. Bir ayrıntı size garip gelebilir: Bazı evlerin ön kapısı yoktur. Kapıların kaldırılması, kiracılarını kapı aralarında dikilip dedikodu yaparken görmekten rahatsız olan eski bir Bedford Dükü tarafından emredilmiştir.

Woburn’ıın doğusunda, Bedford’un geniş kil düzlükleri kuzey Hertfordshire’ ın tebeşir tepelerine doğru uzanır. 6 bin yıllık lcknield Way (Icknield Yolu) olarak bilinen ve günümüzde yürüyüşçüler için uzun bir parkur oluşturan yolun zirveleri aştığı bu yer, nefes kesici dik bir yamaçtır. Parkurun kusursuz bir bölümü, Pegsdon’un hemen doğusunda B655’i keser. Telegraph Hill’i aşarak bu parkuru güneye doğru yürüyebilirsiniz.

Stowe

Buckingham ve Chandos Dükleri, Buckinghamshire’ın kuzeybatısında ki Stowe’da bulunan ve şimdi özel okul olarak hizmet veren evin sahipleriydi. Oysa, dikkat çekici olan Stowe bahçelerdir (NT). Sir John Vanbrugh, James Gibbs, William Kent ve Charles Bridgeman gibi 18. ve erken 19. yüzyılların saygın çevre düzenlemecilerinin hepsi Stowe’a emek verdi. Capability Brown bağımsız kariyerine başlamadan önce burada on yıl baş bahçıvan olarak çalıştı. Bu topraklar 17. yüzyıl resmiyetiyle 18. yüzyıl pastoral sevimliliği arasındaki geçiş dönemini sergiler. Klasik idealler her yerde açıkça ortadadır -Yunan tapınakları, Roma sütunları, gölün üzerindeki harika bir Palladio köprüsü, Capability Brown’ın ilk çevre düzenlemesi başarısı olan bir “Yunan Vadisi” ve Britanya’nın saygın isimleri adına Barış ve Zafer için dikilen anıtlar.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?