Southwell Minster

I. JAMES, SOUTHWELL MANASTIRINI İLK GÖRDÜĞÜNDE, “yemin ederim, bu kilise York, Durham ya da Hıristiyanlık alemin ­deki diğer her hangi bir kiliseyle boy ölçüşebilir!” diye bağırmıştı. Kralın coşkusu anlaşılabilir bir tepkidir, çünkü Southwell’ daki bü­yük Norman kilisesi az bulunur bir güzelliğe sahiptir.

Kilise batı ucundan yaklaşan patikaya ikiz kulelerini sergiler; içerisi ise eski, soluk pembe kumtaşından yansıyan bir ışıkla yıkanır. 18. yüzyıl yapımı papazlar meclisi binası olağanüstü taş oymalarla süslenmiştir: Yapraklarının arasından domuzların, tazıların, bir yabani tavşanın ve bir Yeşil Adam’ın baktığı, keskin ayrıntılarla bir bitki desenleri şöleni. 14. yüzyıl koro paneli de yaklaşık 300 figürüyle harika biçimde oyulmuştur. Çok daha eski oymalar kapı üzerin deki kirişi süsler.

Kilisenin güney duvarında eski. sanatsal değeri yüksek bezemeler devam eder; bunlar, kilisenin hemen doğu ucunda açığa çıkarılan bir Roma yapısının banyo duvarından alınıp yeniden bir araya getirilen ve Aşk Tanrısı ile bir balığı gösteren fresk parçalarıdır.

Büyük doğu penceresinde, abartılı Ortaçağ başlıkları altında canlı, anlamlı yüzlerle dolu, Felemenk sanatçıların vitray atölyelerinden gelme sahneler bulunur. Hemen yakındaki pirinçten yapılma, bir başka Ortaçağ parçası olan, kartal rahle’nin ise garip bir öyküsü vardır: Manastırların Dağıtılması sırasında atıldığı bir gölcükten çıkarılmıştır.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?