South Bank’den İzlenimler

St. Saviour’s Dock’a doğru batı yönünde ilerlendiğinde Mill Street ‘e ulaşılır. O zaman­lar 23 yaşında olan Andrew Wadsworıh’ün 1980 yılında satın alarak Docklands’in ilk konutuna dönüştürdüğü New Concordia Wharf buradadır.

Burada uygulanan restorasyon, değişik kullanımlar için geliştirilen bir yapının orijinal haline gösterilen saygı ile, örnek bir proje olmuştur. Piers Gough’ıın heyecan verici China Wharf’u ve Michacl Squire Associates’ in Vogan’s Mill’i de buradadır. Butler’s Wharf  ve Tower Bridge’ in biraz ilerisinde London Bridge City yer alır. Restore edilen Hay’s Wharf ve Goodhart – Rendel’in çarpıcı art deco tarzı binası St. Olaf’s House’ un da bulunduğu ambarlar bölgesine, Ortaçağ han ve bahçeleri arasından geçilerek ulaşılır.

1. Dünya Savaşı kruvazörü H.M.S. Belfast tam teçhizatlı olarak, kamaraları, silahları ve çok sayıda merdiveniyle Thames’in bu noktasında demir atmıştır.

Southwark, London Bridge ve Blackfriars Bridge arasında bulunan alanda yer almak­tadır. Tudor dönemi eğlencelerine ilişkin anıları yaşatan Globe Tiyatro ve Müzesi’nin yeniden inşa çalışmaları, katedralin biraz ilerisindeki bu güzel açıklıkta devanı etmektedir. Tate Gallery of Modern Art da burada, Bankside’dadır.

Nehir kıyısında, Oxo Tower ve Blackfriars Bridge’in batısında, artık Soutlı Bank Aris Complex (South Bank Sanat Kompleksi) vardır. Projeye 1951 Britanya Festivali ile başlanmıştır.

Bu büyük eğlence alanının tam ortasında Nicholas Grimshaw’un, 366 metre uzunluğundaki, kavisli ve cam kaplı Waterloo lnternational Terminal’i (1991-1993 ) yer almaktadır. Burası, Eurostar ya da Channel Tunnel demiryoluyla Kıta Avrupası’ndan gelen ziyaretçilerin ilk durağıdır.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?