Siracusa,İtalya

Siracusa,İtalya

Siracusa

İngilizce konuşanlar tarafından Syracuse olarak bilinen Siracusa, görülmesi harika bir şey. Batı medeniyetinin büyük antik başkentlerinden biri olan MÖ 734’te Korint’ten Yunan kolonistler tarafından kuruldu ve kısa süre sonra Atina’yı görkem ve güçle rakip ve hatta geride bıraktı. Batı’daki en büyük, en zengin şehir devleti ve Yunan uygarlığının bir duvarı oldu. Siracusa zulüm altında yaşamasına rağmen, Dionysius gibi yöneticiler mahkemelerini en yüksek kültürel boylu Yunanlılarla doldurdu – aralarında oyun yazarları Aeschylus ve Euripides ve filozof Plato. Siracusa’nın yükselişini memnuniyetle karşılamayan Atinalılar, Sicilya’yı fethetmeye koyuldular, ancak yerliler onları eski tarihin en büyük askeri kampanyalarından biri olanlardan (MÖ 413) daha üstün gördü. Şehir, iki yüzyıl sonra Romalılar tarafından fethedilene kadar gelişmeye devam etti.

Günümüzde Siracusa hala Barok sanat ve mimarisinin en güzel örneklerinden bazılarına sahiptir; dramatik Yunan ve Roma kalıntıları; ve bir efsane olan bir Duomo – şehrin tüm tarihinin bir binadaki mikro kozmosu. Modern şehir ayrıca geniş keşiflere değer harika, canlı bir Barok eski kenti, keyifli piazzalar, açık hava kafeleri ve barları ve çok çeşitli mükemmel deniz ürünleri sunmaktadır. Siracusa’da keşfedilecek iki alan vardır: anakaradaki Parco Archeologico (Arkeolojik Bölge); İyon Denizi’ne doğru uzanan ve iki küçük köprü ile anakaraya bağlanan Yunanlıların yaşadığı antik kent olan Ortygia adası. Ortygia, turistler arasında giderek daha popüler hale geldi ve birçok modern butik (ve turistik dükkan) ile dolu olmasına rağmen, kalabalığa rağmen cazibesini hala koruyor.

Duomo di Siracusa
Duomo di Siracusa

Siracusa Hakkında

Kompakt bir alan olan Ortygia, aşırı yorulmadan etrafta dolaşmaktan zevk alırken, aksine Siracusa, daha geniş caddelerin bir ızgarasıdır. Corso Gelone’nin kuzey ucunda, Viale Paolo Orsi’nin yukarısında, düzenli ızgara, yayılan Parco Archeologico’nun Viale Teracati’den (Corso Gelone’nin bir uzantısı) erişilebilir olduğu Neapolis’in antik çeyreğine yol açar. Viale Teracati’nin doğusunda, Parco Archeologico’ya yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Tyche bölgesi, her ikisi de Viale Teocrito’dan kalkan bir taksi müzesi ve şehir otobüsü ve Oriogia’dan taksi veya şehir otobüsü alır. Tren istasyonundan gelen Via Francesco Crispi ve Corso Umberto boyunca Ortygia 15 dakikalık bir yürüyüş. Buna hazır değilseniz, köşedeki otobüs durağından her 10 dakikada bir kalkan ücretsiz elektrikli otobüslerden birini kullanın.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?