Polonya Kapıları

High Gate

Yüksek Kapı (High Gate)

Gdańsk’ın eski kentine tarihi giriş, kralın yıllık ziyaretinde şehirden geçtiği sözde “Kraliyet Rotası” nın başlangıcını işaretleyen bu muhteşem Rönesans kapısı ile işaretlenmiştir. Kapı Polonya, Gdansk ve Prusya krallığı bayrakları ile süslenmiştir. Yapımcısı Dresden’den Hans Kramer, 1574 ve 1576 arasındaki batı şehir sınırlarını çerçevelemek için kurulan modern surlar zincirinde bir bağlantı olarak inşa etti. Tuğla kapısı 1588’de Flaman heykeltıraş Willem van den Blocke tarafından restore edildi ve dekore edildi. bugün hala görebileceğiniz süslemeler.

Yeşil Kapı (Green Gate)

Ortaçağ kenti Gdańsk’ın doğu girişi su kenarındadır. Amsterdam Regnier ve Dresden Hans Kramer tarafından yönetilen inşaat 1568’den 1571’e kadar sürdü. Bu 16. yüzyıl kapısı kraliyet ikametgahı olarak da ikiye katlandı. Ne yazık ki, isim artık uymuyor: kapı şimdi kahverengi boyalı.

Golden Gate

Altın Kapı (Golden Gate)

Brama Wyżynna’nın hemen arkasında, Altın Kapı, kralın Kraliyet Rotası’ndan geçtiği ikinci kapıydı. Bu yapı 1614’ten kalmadır ve hem İtalyan hem de Hollanda Rönesansının özelliklerini birleştirir. Abraham van den Blocke’nin tasarımına inşa edildi. Korkuluk boyunca (Wały Jagiellońskie cephesinde) taş figürler (Pieter Ringering tarafından) kentin vatandaşlarının erdemlerinin alegorilerini temsil eder: ihtiyat, adalet, dindarlık ve uyum. Długa sokak cephesinde barış, özgürlük, servet ve şöhret alegorileri var – yüzyıllar boyunca Gdańsk şehrinin peşinde. Golden Gate’in yanında, 1487-1494 yılları arasında Glotau tarafından geç Gotik tarzda inşa edilen St George Kardeşliği’nin evini işgal ediyor.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?