PHOENİX GÖZLEM KULESİ

PHOENİX GÖZLEM KULESİ

PHOENİX GÖZLEM KULESİ

PHOENİX GÖZLEM KULESİ Konumu

Benzersiz gözlem kulesi inşası ABD şehir Phoenix’de başladı. Yapı da meraklı gezginlerin ilgisini çekmek için bağlıdır. İnşaat sonrası kulenin yüksekliği 430 fit olacak. Birkaç görüş platformuna ve oturma alanlarına sahip geniş bir küresel yapı, üstte ayarlanacaktır. Kulenin projesi Danimarka’dan tanınmış mimarlar tarafından tasarlandı. Yapıyı sadece izleme platformlarıyla donatmayı değil, aynı zamanda konukların güneşlenebileceği bir restoran ve bir terasla donatmayı planlıyorlar. Alışılmadık kule yeşildir. Güneş enerjisini ve yağmur suyunu işleyebilecek en yeni teknolojik cihazları eklemeyi planlıyor. Kentin kalbinde çeşitli kültürel ve ticari merkezlere yakın bir kule inşa etmeye karar verildi. Büyük bir beton çekirdek, yapının temelini oluşturacaktır. En üstte sıradışı bir spiral küre olacak.

Kulenin bir sergi merkezi olarak kullanılması planlanıyor. Alanının bir kısmı kapatılacak ve yıl boyunca kullanılabilecektir. Projenin organizatörleri söylediklerine göre, kule uzaydan bile görülebilecek kadar büyük olacak. Yükseklik sevenler panoramik şehir manzarasının tadını çıkarma şansı ile çekilecek. En sevdikleri eğlenceye bazı seçenekler ekleyebilirler – örneğin, bir sanat sergisini ziyaret edebilir veya bir restoranda bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Dairesel bir şekilde adanın kıyılarına ve uç kısımlarına inşa edilmiş olan Chios gözetleme kuleleri ortaçağ dönemine ait olup körfezin gözetlenmesi ve saldırı halinde yerleşimcilerin zamanında uyarılması amacına yönelik olarak inşa edilmişlerdir.

PHOENİX GÖZLEM KULESİ

PHOENİX GÖZLEM KULESİ Yapısı

Özellikle adanın çıkarma yapılabilecek Güney ve Batı kıyılarında daha sıklıkla inşa edilmiş olan gözetleme kuleleri, yakın mesafeler halinde göz mesafesi içindeki yerlere inşa edilmişlerdir. Cenevizliler tarafından(muhtemelen daha önce var olan başka bir savunma sistemi esas alınarak yapılmış) Chios genel savunması planı içerisinde inşa edilmiş olup bir sahil gözetleme ve mesaj iletme sistemini meydana getirmekteydiler. Gözetleme kuleleri, korsanlık olaylarının azalmaya başladığı 18. yüzyılın ortalarına kadar kullanılmışlardır. Adada 30 tane gözetleme kulesi tespit edilmiştir ve bunlardan 24 tanesi koruma altında tarihi eser olarak ilan edilmiştir. Bu türden önemli gözetleme kuleleri arasında şunlar bulunmaktadır: Aynı adla anılan Sidirounta sahilindeki Pachi Gözetleme Kulesi, Lithi köyünün yakınındaki Mestos ve Trachili gözetleme kuleleri.Ve ayrıca adanın birçok sahilinde körfezi kontrol eden gözetleme kuleleri vardır.
Bunlar, Ege adaları da dahil tüm Akdeniz’de korsan saldırılarına karşı korunmak için kullanılan metotlardan biriydiler. Sakız Adası’nda bulunan ön cephesi dairesel olmayıp dörtgen olan Gözetleme Kuleleri Ağına benzer kuleler, St. John Şövalyeleri tarafından Rodos ve Malta adalarında da yapılmışlardır. Bu şövalyeler, Kos, Chalkis, Thilos, Nisuro, Kalimnos, Lero ve Symi adalarına sahil kuleleri dikmişlerdir. Ayrıca, bunlara benzer kulelerden oluşan gözetleme sistemine, Kıbrıs, Sicilya, Korsika, Valleri ve İspanya’nın Costa del Sol adalarında da rastlamak mümkündür.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?