Peace Köprüsü

Georgia Peace Köprüsünün Doğal Güzelliği

Gürcistan’da meraklı turistler için görülmeye değer garip köprüler de bulunmaktadır. Tiflis’teki Barış Köprüsü, kentin en popüler turistik yerlerinden biridir. Kura Nehri’nin üzerinde uzanır ve eski yerleşim olan Tiflis’i yeni yerleşim alanlarıyla birleştirir. Zarif tasarımı ile karakterize edilen yaya köprüsünün uzunluğu 156 metreyi oluşturur.
Peace Köprüsü

Köprü günün güneşinde dev bir kristal gibi parlayan geniş bir cam kanopi ile süslenmiştir. Köprü tasarımı ünlü İtalyan mimar Micele de Lucci tarafından geliştirildi. Fransız tasarımcı ve aydınlatma tasarımcısı Phillip Martino süslemeleri tasarladı. Yüzlerce cam panelin yanı sıra, köprü, akşam saatlerinde açılan 30.000 LED ampul ile süslenmiştir.

Peace Köprüsünün Yapısal Özellikleri

Peace Köprüsü

İlk bakışta, minik ışıkların kaotik olarak parladığı anlaşılıyor. Gerçekte, Morse alfabesiyle önemli bir mesaj gönderiyorlar. Mesaj, insan vücudunun içerdiği ana unsurların adlarını içerir. Köprü 2010 yılında açıldı. İnşaatın başlatıcısı, ülkenin başkanı Micheil Saakashvili idi. Pitoresk köprüde, kötü havalarda bile yürüyebilir ve nehirde panoramanın tadını çıkarabilirsiniz. Kanopi herhangi bir fırtınadan güvenli bir şekilde korur.

Nispeten yeni inşa edilen Barış Köprüsü kesinlikle Tiflis’te kaçırmak istemeyeceğiniz cazibe merkezidir. Gürcü başkentinde Mtkvari (Kura) nehri üzerinde yer alan yay şeklinde bir tasarıma sahip bir yaya camı ve çelik köprüdür. Mayıs 2010’da resmi olarak açıldı. Köprü, 200 demonte bileşenle İtalya’dan Gürcistan’a getirildi. Köprü 156 metre uzunluğundadır ve gün batımından 90 gün önce günlük olarak yanan 10.000’den fazla LED ampulü vardır.
Titreşen ışıklar mesajı Mors alfabesiyle iletir; mesaj, Mendeleev’in periyodik tablosundaki bir insan vücudunu oluşturan kimyasal elementleri söylüyor. İtalyan tasarımcı Michele De Lucchi’nin fikri, “insanlar ve uluslar arasında yaşam ve parça marşı” olan mesajı yayınlamaktı.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?