Novodevichy Cemetery, Moskova

Novodevichy Cemetery

Novodevichy Cemetery (Yenilikçi Mezarlık)

Bir nesilden fazla bir süredir, bu mezarlık – büyüleyici bir mezar, mezar taşı ve diğer anıt koleksiyonu – büyük ölçüde halka açıktı çünkü Nikita Khrushchev (1894-1971) Kızıl Meydan yerine burada gömüldü, diğer Sovyet liderleri. Glasnost sayesinde, mezarlık 1987’de yeniden açıldı ve şimdi herkes arazisini ziyaret edebilir.

Kruşçev’in mezarı uzun bir ağaçlıklı yürüyüş yolunun sonunda mezarlığın arkasına yakındır. Eğer bulamazsanız, babushki (bekçiler) herhangi bir yolu gösterecektir. Kruşçev 1964’te tahttan indirildi ve sonraki ve son yedi yılını sanal ev hapsinde utanç içinde yaşadı. Anıt, iki rengin ayrılmasını işaret eden eğrisel bir sınır ile sade siyah-beyaz bir levhadan oluşur. Siyah ve beyazın zıtlığı, saltanatının çelişkilerini sembolize eder. Anıt, açığa çıktığında Sovyet hiyerarşisinde büyük bir heyecana neden oldu. Kendisi tartışmalı bir figür olan sanatçı Ernst Neizvestny tarafından tasarlandı. 1960’larda Kruşçev, Neizvestny’nin bazı eserlerini içeren bir çağdaş sanat sergisini ziyaret etti. Kruşçev Neizvestny’nin katkılarını “pislik” olarak reddetti ve sanatçılarının adını sordu. Neizvestny (“Bilinmeyen” anlamına gelir) cevap verdiğinde, Kruşçev kibirli bir şekilde SSCB’nin böyle isimlere sahip sanatçılara ihtiyaç duymadığını söyledi. Buna karşılık sanatçı, “İşimin önünde, ben öncüyüm.” Zamanlar göz önüne alındığında, Sovyetler Birliği liderine söylemek cesur bir şeydi. Neizvestny sonunda émigré sanatçılarının saflarına katıldı; şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor.

Novodevichy Cemetery

Novodevichy Cemetery Hakkında

Mezarlığa gömülenlerin çoğu 1941 ve 1942’de savaş kayıplarıydı. Aramak isteyebileceğiniz anıtlar arasında besteciler Prokofiev ve Scriabin ve yazarlar Chekhov, Gogol, Bulgakov ve Mayakovsky var. Çehov’un mezarı, oyunlarını (doğal olarak Martı da dahil olmak üzere) başarılı bir şekilde üreten ilk Moskova Sanat Tiyatrosu’nun martı markasıyla süslenmiştir. Son mezarlar arasında Rusya’nın ilk cumhurbaşkanı Boris Yeltsin ile çellist ve şef Mstislav Rostropovich yer alıyor. Mezarlığın gezi bürosundan İngilizce bir tur talep edebilirsiniz; önceden uyarı almaları gerektiğinden önceden arayın ve ayırın. Bol tarih ve yetersiz İngilizce çevirileri ışığında, bu turlar çok faydalı olabilir.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?