Newmarket ve Ely

18. YüZYIL ORTASINDA, DİZGİNSİZ VE KURALSIZ AT YARIŞI sporunu düzenlemek için Newmarket’ta Jokey Kulübü kuruldu ve o tarihten bu yana Newmarket, Britanya at yarışlarının, antrenmanlarınının ve safkan at yetiştiriciliğinin merkezi haline geldi. Kenti çevreleyen oldukça düz, açık kırsal alanda 50 hara ve yetiştirme çiftliği var. Bunlar dünyaca ünlü yüzlerce attan tutun da bilinmeyen ama umut verenlere ve bir miktar da sıra dan ata kadar çok çeşitli hay­vanları barındırır. Burada, atların yılın her döneminde çalışırken görülebileceği 80 km.’lik koşu parkuru yer alır.

Kralların sporu

Newmarket, Kral 1. James geçerken durup kasabanın çevresindeki büyük ve kumlu fundalıklarda eğlence olsun diye tavşan avı yaptığından beri at yarışı meraklılarının uğrak yeri olmuştur.

l622′ de kayda geçen ilk at yarışı koşuldu ve Kral James’in torunu 50 yıl içinde Newmarket’ı ülkenin en revaçta yerlerinden biri haline getirdi.  “Şen Hükümdar” II. Charles, bütün saray ahalisini her bahar ve yaz Newmarket’ta kendisi için yaptırdığı saraya taşımakla kalmadı, bir keresinde yaklaşık 6,5 km.’lik Newmarket Town Plate yarışına katılarak kendini de tehlikeye attı ve birinci geldi.

Geceleri Charles, gerçek kimliğini gizleyip en sevdiği atı Old Rowley’in (Yaşlı Rowley) adını kullanarak mace­ra aramaya çıkardı.

Günümüzde bu spor had safhada zengin Arap at sahiplerinin etkisi altındadır, ama eski gelenekler hala büyük ölçüde takip edilir. Yazın halka açık Temmuz Koşuları (July Course) yapılır. Baharda (bin ve iki bin Gine değer inde para ödüllü iki klasik yarış) ve güz mevsimindeyse (Champion Stakes) yakındaki Rowley Mile’da daha ciddi yarışlar koşulur.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?