Kraliyet’de Zamansız Ölümler

ZAMANSIZ ÖLÜMLER

Efsaneler ve tarih, 900 yıl boyunca, Londra Kalesi’nin harcına derinden işlemiştir. Dış Sur’ un güney yüzünde Thames’e açılan kemerli ağzıyla Traitor’s Gate ‘in ( Hainler Kapısı) yer aldığı dört köşeli St. Thomas’s Tower (St. Thomas Kulesi) bulunur. Hükümdara ihanetle Westminster Mahkemesi’nde (Westminster Hail) yargılananlar, Kale’ye törensel bir hakaret yağmuru altında bu girişten alınmak üzere nehirden tekneyle getirilirdi. Hainler Kapısı’nın hemen arkasında, iç surlarda, iç Avlu’ya bakan Bloody Tower (Kanlı Kule) yer alır. Tahtın varisleri Prens Edward ile küçük kardeşi Prens Richard, babaları IV. Edward’ ın ölümünden hemen sonra, amcaları Gloucester Dükü Richard’ın emriyle l483’te buraya getirildiler. Kule’nin dışındaki hiç kimse çocukları bir daha görmedi ve “Kambur Dick” Richard, yıl sona ermeden III. Richard olarak taç giydi. 1674’te iki çocuğun kemikleri yakınlarda bir yerde bulundu ve hırslı Dükün yeğenlerini öldürttüğü şüphesini alevlendirdi.

Bu çocuklar burada ölüme yollanan tek kraliyet ailesi üyeleri değildir; babaları da Kanlı Kule’nin bitişiğindeki Wakefield Tower’da (Wakefıeld Kulesi) yaşamını yitiren zihinsel özürlü selefi VI. Henry’nin öldürülmesini pekala emretmiş olabilir.

İdam ya da işkenceyle ölüm Londra Kalesi’nin önemli bir parçasıdır. Hainler, kalenin dışındaki Tower Hill’de halkın önünde idam edilirdi; ama ayrıcalıklı bir azınlığa Beyaz Kule’nin önündeki Tower Green’de gözlerden uzak idam hakkı verilirdi.

Bunlar arasında, VIII. Henry’nin karılarından ikisi yer alır: Çılgın, altı parmaklı, 1.Elizabetlı’in annesi olan Anne Boleyn (2 numara) bu iş için Fransa’dan getirtilen bir Fransız cellat tarafından kılıçla başı kesilerek öldürüldü; düşüncesiz ve kocasını aldatmaya eğimli Catlıerine Howard (5 numara) diğer çoğu hain gibi başı baltayla kesilerek idam edildi.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?