Krakow Gezilecek Yerler

Krakow Barbakan

Krakow Barbakan

Kraków’un şehir surunun sadece küçük bir bölümü hala Avrupa’daki türünün en büyük kalelerinden biri olan 15. yüzyıl Barbakan merkezli. Bir biletle hem yuvarlak, dış yapıyı hem de yakındaki savunma duvarlarının bir bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Bazen burada avluda biletli konserler veya başka etkinlikler var.

Krakow Collegium Iuridicum

Jagiellonian Üniversitesi hukuk öğrencilerine ev sahipliği yapmak için 15. yüzyılın başlarında inşa edilen bu muhteşem Gotik yapı, Kraków’un en eski caddelerinden birinde yer almaktadır. Hala üniversitenin bir parçası, hem sanat tarihi hem de hukuk departmanlarını barındırıyor, ancak büyüleyici avlu halka açık. Avluda saklanırken, sanatçının üniversiteye bağışladığı “Luci di Nara” (“Nara’nın Işıkları”) adlı Igor Mitoraj’ın çarpıcı bir heykelini bulabilirsiniz.

Krakow Collegium Maius

Krakow Collegium Maius

Jagiellonian Üniversitesi, Büyük Kazimierz’in bir başka yeniliğiydi. 1364 yılında kurulan, Polonya’daki ilk ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biriydi. Collegium Maius, üniversitenin ayakta kalan en eski binasıdır, ancak tarihçilerin ilkinin bulunduğu yerde kararsız oldukları söylenebilir. Jagiellonian’ın en ünlü öğrencisi Nicolaus Copernicus, burada 1491’den 1495’e kadar eğitim gördü. İlk görsel zevk, bir kuyu ve müzik saati olan kemerli Gotik avlu. Kraliyet ve profesörlerin figürleri, 9’dan 5’e kadar her iki saatte bir altındaki küçük iki kapıdan bir geçit yaparken, saat Üniversite marşını oynar.

Soldaki geçit boyunca güzel üniversite bahçelerini kaçırmayın. İkinci katta, müze ve odalar Kraków’a gelen tüm ziyaretçiler için bir zorunluluktur. Yalnızca rehberli bir turda ziyaret edilebilirler (İngilizce turları 13.00’dadır, ancak onaylamak ve rezervasyon yaptırmak için önceden arayın). Turda hazine, toplantı salonu, kütüphane ve ortak odayı görüyorsunuz. Müze, Amerikan kıtalarını tasvir eden ilk dünya olan Jagiellonian dünyasını içeriyor.
0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?