durusu terkoz

KEMERBURGAZ, DURUSU, KARABURUN

Kemerburgaz, tarihten bu yana İstanbul’un mesire yerlerinden biriydi. Son yıllarda Karadeniz kıyısındaki açık kömür ocaklarından şehre kömür taşıyan kamyonların ana geçiş noktası üzerinde kaldı ve delik deşik, tozlu yollarıyla eski önemini yitirdi. Ama her şeye rağmen, önemli bölümü Mimar Sinan eseri olan ve çoğu hala ayakta kalan su kemerlerini görmek, suyun öyküsünü öğrenmek için Kemerburgaz’a gitmeli. Şehre su taşıyan kemerlerin Roma ve Bizans dönemlerinde de kullanıldığı söyleniyor. Ama bugünkü kemerlerin büyük çoğunluğu Mimar Sinan döneminde yapılmış. Sadece Kemerburgaz’ın 1.5 km kuzeybatısındaki Uzun Kemer’in çok az bir bölümünün Roma temelleri üzerine kurulduğu biliniyor.

istanbul kemerburgaz

Kemerburgaz’da bugün görülebilecek diğer su kemerleri ise şöyle: Kemerburgaz’ın 5 km kuzeybatısındaki Manglava çayırında bulunan Mağlova kemeri, 1,5 km güneydoğusunda yer alan Eğri Kemer (Has- dal Askeri Kışlası yanından geçen yolla Kemerburgaz’a gelindiğinde yolun altından geçtiği kemer), 7 km güneyinde ve Cebeciköy’ün 1,5 km doğusundaki Cebeciköy ya da Güzelce Kemeri. Su kemerleri, Terkos gölünün çevresindeki memba Sularının İstanbul’a taşınmasında kullanılmış.

Kemerburgaz’da Hamidiye, Kum suyu, Binbaşı suyu, Kemer suyu gibi kaynak sularının şişelendiği tesisler halen hizmet veriyor. Yanınıza su bidonu almayı unutmayın.

Kemerburgaz, kömür kamyonlarının yarattığı kirliliğe rağmen, yeşil çevresi ve İstanbul’a göre çok temiz havasıyla yakın zamanda bir villa kent hüviyetine bürünmeye aday.

Terkos suyunun öyküsü

Türkiye’nin ilk ve en büyük şehir suyu kaynağı olması nedeniyle sadece İstanbul’da değil tüm ülkede şehir suyu uzun süre Terkos olarak anıldı. Terkos’gölünün ve şehre gölden su taşınmasının öyküsü, İstanbul Ansiklopedisi’nde şöyle anlatılıyor:

“1883’e kadar Beyoğlu ve civarının su gereksinimi, 1732’de kurulan Taksim suyu sistemi ile karşılanıyordu. Artan nüfusla birlikte daha fazla suya gereksinim duyulması, Terkos Gölü’nden şehre su getirilmesi fikrini ortaya çıkarmıştır. Bu amaçla Abdülaziz döneminde 1874’de yabancı bir şirketi temsil ediyordu.

İşinde her türlü sosyal tesisi, havuzu, spor alanları, binicilik ve golf sahaları bulunan Kemer Country benzeri yerleşimler büyük bir hızla boy atıyor. Villalar astronomik rakamlarla alıcı buluyor.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?