İZMİR – EFES

SELÇUK
selçuk izmir

Selçuk’a İzmir’den Torbalı’ya kadarı gidiş – geliş olmak üzere 76 km’lik iyi bir yolla ulaşılıyor. Ancak gerek ticari hareketlilik gerekse turistik merkezlere ulaşımın bu yolla sağlandığını, bu nedenle özellikle yaz mevsiminde ve hele hafta sonlarında çok yoğun bir trafiğinin olduğunu hatırlamak gerekiyor. İzmir’den trenle ulaşım da mümkün. İzmir üzerinden biraz dolaşık ama deniz kıyısından giden ve yoğunluğu az bir yol da İzmir – Özdere – Pamucak (Kuşadası) hattı. İzmir Otogarı veya Karabağlar Otogarı’ndan en çok on dakika bekleyerek Selçuk’tan geçen herhangi bir otobüse binebilirsiniz.
Türkiye’nin en büyük tarihi zenginliklerinden birisine doğru yol alıyorsunuz. Selçuk’ta antikitenin muhteşem kenti Efes’i (Ephesus) göreceksiniz.
Kısa bir yol olmasına karşın yolda çok mola yeri göreceksiniz. Otobüsler de yaz mevsiminde mola verirler. Ege’nin sıcağı bunu gerektirir. Mola yerlerinin en eskisi ve ünlüsü Yandım Çavuş. Varan ve Pamukkale’nin tesisleri de var. Mola yerlerinin en ünlü yiyeceği ayran eşliğinde çöpşiş. Siz değil ama otomobiliniz mola yerinde veya herhangi bir benzincide duş yapabilir. Ege’ye özgü bir buluştur otomobil duşları.
Kocaman bir duşun altına otomobilinizle giriyor ve suyun altında aracınızı serinletiyorsunuz, parası pulu yok, otouş her yerde bedava.
Yüzyıllar boyunca nice insanın emeği ile yaratılmış, günışığına çıkarılması için de nice emek harcanmış Efes’i gezmek için uzunca bir zaman ayırın. Çünkü görülecek çok şey var.
Kentin ilk kuruluşunun İon yerleşimi olarak MÖ. 10. yy’da olduğu hesaplanıyor.
MÖ. VII. yy’da Kimmerler’in istilasına uğrayan kent, MÖ. 560’da Lydialılar tarafından işgal edildi. Lydialılar kenti içeriye Artemis Tapınağı’nın bulunduğu yere taşıdılar.
EFES’İN KURULUŞ OYKUSU
efes izmir

Efes’in kuruluşunun öyküsünü tarihin ilk büyük coğrafyacısı Strabon’dan öğrenelim:
Efsanevi kral Kodros’un oğlu Androklos ve arkadaşları Anadolu topraklarında kent kuracak uygun yer aramaktadırlar. Bunun için Apollon kâhinine başvurdular. Kâhin onlara kentin yerini bir balık ve domuzun göstereceğini söyledi. Hes ikemizin en çok ziyaret edilen ören yeridir. 3000 yıllık tarihe sahip Hes mhfesem bir uygarlığı günümüze taşıyor.
MÖ. 546’da Perslerin, daha sonra Lysimachoos’un eline geçti. O zaman da kent Panayır Dağı ile Bülbül Dağı arasındaki alana taşındı. Kolophon ve Lebedos halkı da buraya taşındı ve kent iyice büyüdü, surlarla da çevrildi. Hellenistik Dönemde Seleukosların yönetimindeydi, MÖ. 190’da Bergama Krallığı’na, 133’ten sonra da Roma’ya bağlandı. İmparator Augustus yönetiminde en parlak dönemini yaşadı. Hıristiyanlık Döneminde de önemini korudu. 50 yılında havari St. Paul’un geldiği, Il. yy. başında da St. John’un burada ölüp gömüldüğü biliniyor. VI. yy. ortalarında İustianus zamanında kent üçüncü parlak dönemini yaşadı. Ayasuluk kalesi ve St. John Kilisesi bu dönemde yapıldı. VII – VII. yy’da Arap istilasına uğradı, bu arada alüvyonlar limanı doldurmaya başlamış ve Efes liman kenti olmaktan çıkmaya başlamıştı. XIV. yy’da Selçukluların yöreye gelmesiyle Artemision çevresi ve bugünkü Selçuk ilçesi gelişti. 1426 yılından itibaren de Osmanlı topraklarına katılmış oldu.
İşte böylesine uzun, görkemli ve aynı zamanda çileli bir tarihin izleri Androklos ve arkadaşları o yöne bu yöne at koşturuyorlar, yeri arıyorlardı. Bir gün balık avladılar ve pişirmek için ateş yaktılardı ki, balığın biri sıçrayıp çalılıkların arasına düştü. Ateşten ve balıktan ürken bir domuz fırlayıp koşmaya başladı. Androklos atına atlayıp domuzun peşine düştü. Pion (Panayır) Dağı’nın eteğinde vurup domuzu düşürdü. Ve o an kâhinin söyledikleri aklına düştü. İşte kehanet gerçekleşmiş balık ve domuz kentin kurulacağı yeri göstermişlerdi. Kral Kodros buyurdu ve kent oraya kuruldu.
0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?