İskoç Lowlands’i

iskoçya Borders ‘in (Sınırlar’ın) dağlık bölgelerinde savaşan, kan davası güden ve akınlar düzenleyenler yalnızca Chirchtonlar’la Johnstonelar değildi; Armstronglar, Charltonlar, Maxwell’ ler ve yöredeki düzinelerce başka aile de bu işin içindeydi.

SINIR SAVAŞLARI

İskoçya’ nın en güney bölgesini biçimlendiren bu kıvrımlı sıradağlar Ortaçağ boyunca komşular arasında vahşi çekişmelere neden oldu. Sığır hırsızlığı, baskınlar ve menfaat cinayetleri burada bir yaşam biçimiydi.

Sınırlar arası ilişkiler açısından bakıldığında, 1. Edward’ın İngiliz ordusunun 1299 Dunbar Savaşı’nda ve daha sonra da VIII. Henry’nin ordusunun 1513′ te, Floddcn Field’te, İskoçları yenilgiye uğratması tüm bölgeyi kıskacına alan iki yüzyılı aşkın savaş ve vahşet dön eminin doruk noktalarıydı. istilalar ve karşı saldırılar, 17. yüzyılın ortalarına kadar devanı etti ve daha sakin -yine de tümüyle mutlu olmayan­ bir atmosfer ancak iki ülke arasında yapılan 17 07 Birleşme Yasası’yla gerçekten yaratılabildi.

ÇEŞİTLİ KALELER

İskoçya Kralı 1. David (saltanatı 1124-1153), parasının bir bölümünü de kendisi vererek bu kanunsuz tepeler üzerinde (Kelso, Melrose, Edinburgh’ nun güneydoğusundaki Tweed Vadisi boyunca uzanan Dryburgh ve 16 km. daha güneydeki Jedburgh) sözde otoritesini göstermek için birbirine yakın dört büyük sınır manastırı kurdu.

Bölgenin en güçlü yerel toprak sahipleri de kendi kalelerini inşa ettiler: Douglaslar’ın DoguLothian kıyısındaki 15. yüzyıl yapımı Tantallon Şatosu, Sir Walter Scott’ un çocukluğunda tatillerini geçirdiği Kelso yakınlarındaki 16. yüzyıl Smailholm Kulesi, 14. yüzyıl Neidpath Kalesi, Pecbles yakınlarında, Tweed Nehri üzerindeki 15. yüzyıl Barns Kulesi gibi.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?