İngiltere Göller Yöresi Turizmi

Turizm başlıyor

Bir dizi etken, Göller Bölgesi’nin 19. yüzyılın başındaki ziyaretçiler için bir yeryüzü cenneti olmasını sağladı. Sanayi devriminin kırsal alanlar üzerindeki bozucu etkisi, insanların ” bozulmamış” doğa parçaları konusundaki duyarlılıklarını artırıyor, öte yandan, Fransa’daki devrim ve Napoleon Savaşları, ufuk genişleten Büyük Tur (Grand Tour) için ana kıtaya geçişi engelliyordu.

Thomas Gainsborough 1783’te tepeler ve göllerin resmini yapmak üzere bölgeye geldi; John Constable ise l806’da. Turner bölgenin müdavimiydi. Wordsworth, hakkında yazmaya başlayana kadar Göller Bölgesi Romantikler tarafından “İngiliz İsviçresi” olarak lanse edilmişti bile.

Grasmere içinde ve yakınlarında Wordsworth’ün kız kardeşi Dorothy ve daha sonra da eşi Mary Hutchinson ve çocuklarıyla paylaştığı Göller Bölgesi evleri, ziyarete gelen ya da orada oturan şair ve edebiyatçılar için birer çekim merkezi haline geldiler. Samuel Taylor Coleridge (1772- 1834 ), William ile Dorothy’nin “yalın yaşama ve yüksek düşünme” diye ifade ettikleri yaşamlarını Dove Cottage’da kurmalarından bir yıl sonra, l800’de Keswick’e geldi. Robert Southey 1802’de, Thomas De Quincey de 1808’de geldiler. Wordsworth’ün kendisi Romantik bir turist çekim merkezi oldu. Ga­rip biçimde ayrıntıdan uzak, A Description of the Scenery of the Lakes in the North of England (ingiltere’nin Kuzeyindeki Göllerden Bir Sahnenin Betimlenmesi) 1810’da basıldı ve çok büyük başarı elde etti. 1850’de Baş Şair payesi ve bir dizi ödül alınış olarak öldüğünde, Göller Bölgesi artık tren yoluna sahipti ve tatilcilerin haritalarında hakkıyla yerini almıştı.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?