Hindistan’da Müslümanların İsyanı

Pakistan’ın liderleri isyancılara maddi yardım sağladıklarını inkâr ediyor, ama Ravalpindi’de konuştuğum bir Müslüman lider, Suudi Arabistan ve İran kaynaklı paranın Pakistan üzerinden Keşmir’deki militanlara akıtıldığını doğruladı. Bu para ayrıca cihat bahanesiyle Hindistan’ın elinde bulunan bölgeye gizlice sızan İslamcı savaşçılara dağıtılmak için de kullanılıyor.Bu savaşçılar arasında Pakistanlılar, Afganis- tan’dan gelen işsiz güçsüz, fanatik Taliban yandaşları ve Libya ve Çeçenistan kadar uzaktaki ülkelerden gelen paralı askerler bulunuyor.

Eğer yakın tarihleri göz önüne alınacak olursa, Keşmirli Müslümanların bağımsızlık için can atmaları şaşırtıcı değil. Kökleri Orta Asya ve İran’a dayanan bu insanlar, karakteristik olarak açık renk tenleri, açık renk göz ve saçları, kendi İslam anlayışları, dilleri, mimari tarzları ve giyiniş şekilleriyle, eskiden de birlikte yaşadığı topluluklardan uzak duran bir halktı.

Keşmir ayrılıkçılığını ciddiye alan birkaç Hintli, bu yer ve insanları hak- kında en çok bilgiye sahip olanlar. Srinagarlı bir üst düzey yönetici, ancak adını açıklamamayı kabul etmemden sonra, durumu açık yüreklilikle şöyle ifade etti: “Gerçek şu ki Keşmir’in bir davası var. Diyor ki, “Bana hakkım olan konumu verin; bana itibarımı, dini özgürlüğümü, kültürel kimliğimi verin. Kendinizinkini zorla kabul ettirmeye çalışmayın.” Bu haklı bir istek. Ama militanlar azadi’yi (bağımsızlık) çıkmaz sokakta arıyor. Onlara asla bağımsızlığı bahşetmeyeceğiz. Asla, Hindistan katı bir devlettir.”

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?