HIGHLANDS’DE ÖZEL YERLER

ARGYLL VE INVERNESS

Güçlü Atlantik rüzgarları ve dalgaları, Highlands’in güney batı kıyılarına derin yarıklar açmıştır. Loch Fyne, Loch Linnhe ve Loch Sunart gibi dar, kıvrımlı deniz girintileri, Argyll ve lnverness kıyılarına dek uzanır. Issız yarımadalar, Kintyre, Morvern, Ardnamurchan, Moidart, Morar ve Knoydart gibi deniz girintileri arasında yalıtılmışlardır. Buraları, yolların sayıca az ve dar, yürüyüş ve sandalla gezmemolanaklarının ise harika olduğu ıssız ve engebeli yerlerdir ve Gulf Stream’in ısıttığı kıyı koyları ile saklı kumsallar, sonsuza dek uzanıyor gibi görünürler. Aynı zamanda İskoç kültürünün de beşiğidirler, çünkü İS ilk yüzyıllarda İrlandalı Keltler buraya yerleşmişlerdir. Erken Ortaçağ’ın başında Macdonald’lar bölgede çok güçlüydüler ama acımasız rakipleri olan Campbell’lar karşısında güçlerini yitirdiler.

GRAMPIANS’IN KUZEYİ VE GÜNEYİ

1692’de vahşi Rannoch fundalığının sınırı ve Angus ve Perthshire’e giriş noktası olan yabanıl Glencoe vadisinde Macdonaldlara karşı girişilen katliamı yöneten bir Campbell’dı.

Bu bölgenin altında Minyatür Highlands denilen Trossachs vardır ya da bu tepeler ve göller bölgesinin çokça kullanılan diğer adıyla burası, Sir Walter Scott’un birçok kitabında işlediği romantik ve çilekeş Rob Roy ülkesidir.

Daha kuzeydoğuda, Angus’un uzun ve güzel vadileri – Glen Esk, Glen Clova, Glen Doll ve Glen Isla- 1,200 metreden yüksek olan orta Cairngorın sıradağlarının birçok yüksek zirvesinin altında, Grampians’ ın güney eteklerine doğru yükselir. Burası mükemmel bir kayak ve dağ sporları bölgesidir.

Yine kuzeyde, Moray Firth’in kıyılarını çevreleyen ve çoğu kez turistlerin gözden kaçırdıkları bir bölge vardır. Bu yöre sağlam, granit binalı balıkçı köyleriyle bezeli etkileyici bir kıyı şeridiyle sınırlanan güzel bir tarım bölgesidir.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?