Gudvangen, Norveç

Gudvangen, Norveç

Sognefjord’un bir kolunda, Gudvangen, su yüzeyinin 500 metre yüksekliğinde yükselen ve bölgenin en derin fiyort havzalarından birini oluşturmak için derine inen dik kayalıkların eteklerinde. Karla kaplı dağlar, yeşil uçurumlar ve yuvarlanan şelaleler perdeleri Gudvangen’e yaklaşırken dikey manzarayı karakterize ediyor. Fiyort o kadar dar ki, kış aylarında güneş vadi tabanına ulaşamaz. Mistik Gudvangen, beyaz mağaraların ve ortaçağ çıta kiliselerinin bulunduğu yerdir. Saygıdeğer ahşap kutsal alanlara süslü girişler üzerinde duran nöbetçi, bölgeden uzun süre önce Viking ustası tarafından oyulmuş şiddetli troller ve ejderhaların vizeleridir.

Gudvangen Beyaz Mağaralar

Bu etkileyici mağaralar, hem altın hem de alüminyum içeren bir mermer türü olan anortozitten oluşur. Taş bar ve restoran serinletici içecekler sunmaktadır. Mağaralar, E16’dan Voss’a, Gudvangen’e yaklaşık 6 km uzaklıktadır. Yalnızca önceden ayrılmış gruplar ziyaret edebilir.

Güdvangen Çıta Kilisesi

80 insana ve 500 keçiye ev sahipliği yapan Undredal köyünde, muhtemelen 1147’de inşa edilmiş Norveç’in en küçük çıta kilisesi de bulunmaktadır.

Gudvangen Tvindefossen
Gudvangen Tvindefossen

Gudvangen Tvindefossen

Stalheim’dan, Norveççe iki kelimeden türetilmiş bir isim olan Tvinde’ye uzun bir sürüş değil. Yolda, Oppheim ve Vinje köylerinin yanı sıra Oppheim Gölü’nü geçeceksiniz. Ancak bu bölgenin en iyi şelalesi, 152 metrelik (500 ft) aşağıya inen dik kayalıklara sahip Tvindefossen’dir. Yakınlarda, dünyanın en pahalı sularından birinin şişeleme kaynağı olan Voss kasabası var.

Gudvangen Stalheim Otel

Güzel bir vadi oluşturan UNESCO Dünya Mirası sarp dağların ve şelalelerin muhteşem Nærøyfjorden’inde, sürücülerin bu otele ulaşmak için bir mil uzunluğunda bir yol bölümü olan Stalheimskleiva’ya 13 saç tokası dönüşü yapmaları gerekiyor. Ressamlara ve diğer sanatçılara ilham veren Stalheim Hotel, İskandinav mobilya ve antikalarının muhteşem bir koleksiyonuyla döşenmiştir ve ayrıca 16. ve 17. yüzyıllardan kalma geniş bir bina koleksiyonuna sahiptir.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?