FETHİYE ÇEVRESİ

eşen çayı fethiye

EŞEN ÇAYI GEZİSİ

Eşen çayı yaklaşık 17 km. uzunluğundaki bir kanyondan geçiyor burada. Kanyonun içinde bazen tahta iskeleler üzerinden, bazen de suların içinde yürüyerek ilerliyorsunuz. Suyun dibi çakıllı, taşlı olduğundan suda giyebileceğiniz bir pabuç bulundurmanızda yarar var. Böyle bir şeyiniz yoksa meraklanmayın, turizmin sınır tanımaz hizmeti karşınızda: “plastik ayakkapı seyyar satış mağazası”. Kanyonun sonuna kadar gidilmiyor. Ama gidebildiğiniz yere kadar göreceğiniz doğa yeterince etkileyicidir. Suda biraz ayaklarınız üşüyecek ama çıktığınızda kendinizi çok dinç hissedeceksiniz. Şimdi alabalık yeme zamanıdır. Koyu bir gölgenin altında, suyun serinliğinde tam bir ziyafet. Fethiye’ye 40 km. uzaklıktaki Tlos antik kentine Kaş yolu üzerinde Kemer Bucağı’na sapıp, şehir içinden sağa saparak (Çatallar Köyü yolu) 12 km’lik bir yolla ulaşılıyor. Ören yeri Yaka Köy’ün yanında. Önünde Osmanlı yapısı bir kalenin gizlediği kentin akropolü dik uçurumlu bir tepenin üzerindedir. Kalenin altında Likya duvar kalıntıları, güneyde ise Roma dönemi surlar görülmektedir. Likya kaya mezarları; hamam, paleasta ve gymnasion kalıntıları ile çok iyi korunmuş durumda tiyatrosu gezilebilmektedir. Bellerephontes’i kanatlı atı Pegasus ile savaşırken resmeden süsler seçilebilmektedir. Sakhkeni?Te Buz gibi sularm icinde yörüyerek, #ahta iskelelerden gererek Esen Cayr’nın idlerine doğru serin ve keyifli bir yürüyüş başlıyor. Akdeniz yazının sıcağında serin bir gün gecirmek idin kon yonun derinliklerine doğru yörümek yeterli.
Yaka Köyüne kadar gelmişken Yaka Park’ta bir mola verebilirsiniz. Kaynak suların, küçük çavlanların arasında açık hava barlarında bir şeyler içebilir veya gözleme yiyebilirsiniz. Yeşillik, çiçekler arasında ve suyun serinliği altında güzel bir piknik yaparsınız. İsteyen alabalıkların tadına bakabilir. Fırında ve tereyağıyla yapıyorlar, yanında da köy ekmeği oluyor.

CADIANDA

Fethiye’ye 20 km. uzaklıktaki Üzümlü Bucağı yakınındaki antik Cadianda kentinin tarihi MÖ. 5. yy’a kadar uzanmaktadır. Tiyatro, Likya mezarları, Akropol ve tapınak kalıntıları görülmektedir.

ALTERNATİF GEZİLER

Fethiye’nin çevresi günlük ve çam ormanlarıyla örtülü dağlarla sarılı. Yamaçlarda yörük köyleri sıralanıyor. Dağlardan kopup gelen ırmaklar denize ulaşıyor. Orman içinde çeşitli güçlük derecelerinde yürüyüş yolları, jeep safari gezileri için güzergahlar ve botlarla rafting yapılabilecek ırmaklar var. Bu konularda özel bir uzmanlığınız yoksa kendi başınıza denemeyin, hem güzel yerleri bulmak zor, hem de biraz riskli olabilir. Fethiye’nin seyahat acentaları çok çeşitli programlar hazırlıyorlar. Fethiye Rehberi bölümüne bakarsanız bu tür acentaları bulacaksınız.
0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?