Edirne Tarihi Hamamları Hakkında

Saraçhane köprüsü ve Beylerbeyi camisi karşısındadır. XV yy’ın ilk yarısında l. Murad’ın Beylerbeyi Yusuf Paşa yaptırmıştır. Oldukça yıkıktır. Edirne-Kapıkule yolundadır. 1422 ‘de Mihal Bey yaptırmıştır. Çifte hamam planındadır.Zengin mukarnas süslemeleri ve ferah mekanıyla Edirne hamamları içinde ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Araplar mahallesinde bir tepenin yamacında­ bulunur. Yaptıranı olarak bilinen İbrahim Paşa’nın yaşadığı dönemi bir iz ve kaynak yoktur. Selimiye Cami’sinin kuzey doğusundadır. Bir söylentiye göre, I. Murad’ın Selimiye Camisi yerin­de olan sarayının yanında bulunmaktaydı. Önceden yalnızca saray hamamıyken, cami yapılınca halka açılmış ve Selimiye camisine vakfedilmiştir. Çifte hamam planında olup Balkan Savaşı’nda yıkılmıştır. Du­varlarda ki tuğla ve taş işçiliği özenlidir.

Karanfiloğlu mahallesindedir. Fatih Sultan Mehmed ve II. Beyazıd’ın sadrazamlarından Koca İshak Paşa yaptırmıştır. Yapının yalnızca duvar kalıntıları görülebilir.Üç Şerefeli camiinin batısındadır. Edirne Müzesi’nde bulunan yazıtında , 1441’de il. Murad’ın yaptırdığı belirtilmektedir. Çifte hamam planın­daki yapı çok yıkıktır. Muradiye semtinde , Küçükpazardadır. Yapım tarihi , yapımcısı bilinmemektedir. Yanındaki Yeni­çeri kışlası ve Yeniçeri camisinin adıyla tanınmıştır. Yıkık durumdadır. İzlerinden, iç bölümün çok ince ve güzel işçilik ürünü olduğu anlaşılmaktadır.

1417-1418’de Çelebi Sultan Mehmed 1.Eski Cami’ye vakıf olarak yaptırmıştır. İki renkli, kesme taşlarla kaplanmış süslemeli duvarlı, 14 kubbeli bir yapıdır. Kubbeler kurşunla kaplıdır. 40.54-74.94 m. ölçüsündeki yapının dört yanında kapılar vardır.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?