Edirne Lozan Anıtı, Müzesi ve Meydanı Hakkında

Trakya Üniversitesi senatosu 27.11.1996 tarihinde yapmış olduğu 7 nci toplantısında üniversitemizin Karaağaç Yerleşkesinde “Lozan Anıtı, Müzesi ve Meydanı”nın yapılmasına karar vermiştir. 14.02.1997 tarihinde çalışmalara başla­nılmış olup 15 ay süren bu çalışmalardan sonra anıtın temeli 29 Mart 1998 tarihinde atılmıştır.110 gün sonra 19 Temmuz 1998 günü törenle açılmıştır.

Lozan Anıtı, betonarme olarak, raciye temele birbirinden bağımsız ve 45 derece açı ile saplanan 3 konsol üzerine oturmuş sütunlardan oluşmak­tadır. Birinci sütunun yüksekliği 36.45 m. olup; Anadolu’yu, ikinci sütun yüksekliği 31.95 m. olup; Trakya’yı, üçüncü sütun yüksekliği de 17.45 m olup; Karaağaç’ı simgelemektedir. Bu sütunları 7.20 m. yükseklikte birbirine bağlayan beton çember, birlik ve beraberliğin sembolü olup, bu çemberin ön yüzüne yerleştirilmiş 4.20 m. boyun­da bir genç kız figürü; estetiği, zerafeti ve hukuku temsil etmektedir. Genç kız figürünün bir elindeki güvercin Barış ve Demokrasinin, diğer elindeki belge ise Lozan Antlaşmasını simgelemektedir.

Anıtın ayaklarının yerleştiği yarım daire şeklindeki 15 m. yarı çaplı havuz ülkemizi çevrele­yen denizleri temsil etmektedir . “Lozan Müzesi’nin de birodası “İNÖNÜ VAKFI”, bir odası da “TARİHİ ARAŞTIRMALAR VE DOKÜMANTASYON MERKEZLERİ KURMA VE GELİŞTİRME VAKFI” tarafından kendilerinin sağladıkları belge ve dökü­manlarla düzenlenmiş , Lozan ile ilgili kitaplarda müzenin giriş koridorunda oluşturulan bir came­kanda sergilenmiştir.

Ayrıca Lozan Meydanında bir Lozan Fidanlığı oluşturulmuş, bu fidanlığa 29 Ekim 1997 günü düzenlenen törenle 74 fidan dikilmiş ve bundan sonra her yıl 29 Ekim günü bu fidanlığa düzen­lenen törenle bir fidan dikilmektedir.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?