City’ye Yürüyüş

Yürüyüş, “Monument”tan(Anıt sütun) başlar, St. Paul Katedrali’ nin önünden Inns of Court’a geçilerek, Bank of England (İngiltere Merkez Bankası) ve Stock Exchange’in (Borsa Binası) yer aldığı başkentin finansal merkezine ulaşılır.

Yürüyüş, “Monument” metro istasyonunun dışında, tepesi parlak bir alev parıltısıyla kaplanmış, Portland taşından yapılma 61 metrelik Monument’ tan başlar.

Fish Street boyunca yürüyüp sağa, Eastcheap’e dönün. Philpot Lane’den sola dönüp, Fenchurch Street’ten karşıya geçin ve Lime Street boyunca yürüyün; sola, Beehive Passage’a (Geçidi) dönün.

Leadenhall Market (Pazarı) solda yer alır ve pahalı yiyecek ve hediyelik eşya dükkfüılarının, pub’ların veşık restoranların sıralandığı dolambaçlı, parke taşı döşeli labirent gibi sokaklar dan oluşmaktadır.

Leadenhall Place’ten parlak metal duvarlarında asansörlerin robot böcekler gibi inip çıktığı, cüretkar biçimde tuhaf (Paris’teki Pompidou Centre’ın mimarı, Richard Rogers’ ın tasarımıyla l986’da yapılmış olan) Lloyd’s binasına bakın. Bu binadan kimileri hoşlanır, kimileri de nefret eder.

Leadenhall Place’ten sola, Gracechurch Street’e dönün; sağa dönüp Cornhill’den karşıya geçin, sonra Threadneedle Street’ten batıya doğru gidin. Burası Londra’nın finans merkezidir. Sağda yeni Borsa Binaları ve 1694 ‘ te kurulan Bank of England’ın (Old pady of Threadneedle Street) etkileyici sütunları bulunur. Ötede, sol tarafta -Normanlar döneminde Lombardiyalı tefecilerin ilk dükkanlarını açtıkları günlerden bu yana bir bankacılık merkezi olan- dar ve küçük Lombard Street, şık tabelalarıyla uzanır.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?