Çin – Jiuzhaigou Gezisi

Jiuzhaigou
Yaklaşık 70 kilometreye ulaşan ahşap yürüyüş yolları, basamaklar ve gözlem platformları, otobüslerin rotasını İnci Sığlıkları Şelalesi gibi önemli yerlere bağlıyor. Kalabalık günlerde, binlerce ziyaretçi, Jiuzhaigou sınırlarını zorluyor.
İnsan kayıpları sonucunda hemen her yerde yerinden edilen bir hayvan o; ve bu katliamı bana anlatan Tibetli sayısı bir kişi ile sınırlı kalmadı. Arkalarına yaslanıp aynen sırtüstü yatıp, yumuşakçaları hapır hupur yutan bir susamuru gibi keyifle bambu filizlerini çiğneyen pandalar, dünya çapındaki doğa korumacıların sevgili amblemi haline gelmiş ve aynı zamanda da, gündemdeki “soyguncu baron” ekonomisinde ağır bir yükü omuzlamış durumda.
Doğa koruma, doğal ortam ve yaban hayatı gibi korunması gereken şeylerden bihaber olanlar için yepyeni bir kavram elbette. Pekin Hayvanat Bahçesi’nde ziyaretçilerin, susuz kaldıkları açıkça belli ayılar ya da sıcaktan nefes nefese kalmış çakal ve kurtlara dair, iyi ya da kötü, herhangi bir şey hissetmiyor gibi göründüğünü fark ettim. Çin, resmi davetlerde ayı pençesi sunulmasını henüz yasakladı ve yaklaşık olarak yine aynı zamanda, sürgündeki Dalai Lama müritlerine kaplan ve leopar postu giymeye son vermeleri çağrısında bulundu.Ancak, bildiriler bir doğa koruma ahlakı oluşturamaz. Jiuzhaigou’nun baş bilim adamı, yakınlarda ki Songpan’da, kar leoparı postlarının hâlen hiçbir gizlemeye gerek duyulmaksızın, yüz dolara satıldığını ifade ediyor.
0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?