BODRUM – GÜMÜŞLÜK

bodrum yalıkavak
Kadıkalesi eski Leleg kentlerinden biriydi. Şimdilerde yeşili bol çevresi ile tatil yöresi olarak gelişiyor. Köyün adı Hellenistik dönem kalesinden geliyor.

GÜMÜŞLÜK

Antik Çağdaki Myndos kentinin yerindeki Gümüşlük yarımadanın
en sevimli yerlerinden biri, haydi açık söyleyelim, bizce birincisidir. Küçük köy özelliğini koruyan; balık pişirmekte ve ahtapot salatası yapmakta üzerlerine olmayan balıkçı lokantaları, koyun ilerisinde paçalarınızı sıvayıp denizden yürüyerek gidilebilen tavşanların dolaştığı adası ile herşev sevimlidir. Köyün girişinde aracınızı otoparka bırakacaksınız ve yürüyeceksiniz. Yürüyeceksiniz dedikse hepi topu bir kaç adım.
Bodrum’da ber pil zıpkınla balık vurma yarışları düzenleniyor (üste), Yarımadanmn kvzey farafi alaka yeşilli; Torba’da, somlar sahile kadar iner (yanda).
Eski kent kısmen sular altında kalmış, dalmasını biliyorsanız kalıntıları görebilirsiniz. Koy korunaklı tabii limandır. Gümüşlük’ten Yalıkavak’a giden yeni yolda küçüklü büyüklü güzel koylar sıralanır. Bölge koruma altındadır.

YALIKAVAK

Merkeze 18 km. uzaklıktaki Yalıkavak Bodrum’un simgelerinden yeldeğirmenlerinin en çok görüldüğü yöredir. Bunlardan biri de sahilde bulunuyor ve belki de siz gittiğinizde çalışıyor durumda göreceksiniz. En çok rüzgar alan yöre de burasıdır. çevredeki Tilkicik, Paşa, Ağaçbaşı koyları güzeldir, geniş kumsallı plajları vardır. Öteki tarafta Ortakent görülür. Yalıkavak’ın içme suyu kaynakları da boldur. Ancak
0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?