BAGAN ANTİK KENTİ

BAGAN ANTİK KENTİ

BAGAN ANTİK KENTİ

BAGAN ANTİK KENTİ KONUMU

Bagan Arkeolojik Alanı Myanmar’da bulunmaktadır. Ayrıca, seçkin Budist turistik yerlerde listelenebilir. Bir zamanlar gelişen bir Bagan şehri vardı. Anayasal devletin başkentiydi. Ören yerleri son zamanlarda arkeologlar tarafından keşfedilmiştir. Bu yerlerin ana mücevheri antik stupalar ve kazılarda restore edilen pagodadır. Bazı stupalar oldukça büyüktür. Ona bütün ilgililer katılabilir. Son yıllarda, Bagan bölgesi büyük turist popülerliği kazanmıştır. Binlerce gezgin, eski Budist heykelleri ve benzersiz kaleleri görmek için buraya geliyor. Meraklı turistler, yerel mağaralar tarafından da cezbedilmekte, burada kaya sanatının parçaları bulunabilmektedir. Bagan Antik Kenti 40 km² ‘den fazla kilometredir. Birçoğu 11-13. Yüzyıllarda inşa edilmiş binlerce pagoda ve stupalar var. Mevcut tarihsel verilere göre, bir zamanların müreffeh şehrinin tasarımı en iyi sanatçılar ve zanaatkarlar tarafından yaratılmıştır. Bagan antik kenti dünyanın en büyük bilim, din ve kültür merkezlerinden biriydi. Yüzlerce yıldır, yerel kiliseler ve manastırlar, kentin yıkılma döneminde neredeyse tamamen yok edilen benzersiz kalıntılar tutuyorlardı. 

BAGAN ANTİK KENTİ

BAGAN ANTİK KENTİ YAPISI

Modern hacılar ve gezginler, restore edilmiş mimari eserlere ve yedi yüz yıldan sonra hayatta kalmış birkaç Budist tapınağa hayran kalma şansına sahiptir. Bagan Antik Kenti Myanmar ya da eski adıyla Burma’nın orta kesiminde yer alan arkeolojik bir bölge. Mandalay Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Bagan’da irili ufaklı yaklaşık 2200 adet budist tapınağı, manastırı veya pagodası bulunuyor. Fakat maalesef bunların hiçbiri UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınamamış. Bunun sebebi olarak eserlerin büyük bir kısmının onarım görmüş olması gösteriliyor. Fakat gerçek sebebi sanırım buranın uzun süredir askeri yönetimde olması ve herhangi bir turist aktivitesine izin verilmemesi. Hint Budist kültüründe kutsal kişilere ait kalıntıların saklandığı kubbe biçimli yapılara stupa adı veriliyor. Bu yapıların mimarisi Güneydoğu Asya’da Japon ve Çin kültürlerinin de etkisiyle bir miktar değişime uğramış ve Myanmar’da gördüğümüz günümüz pagoda mimarisini oluşturmuş.
Asya’nın bu kısmında, yani Myanmar, Tayland, Laos, Kamboçya, Sri Lanka ile Çin ve Vietnam’ın güney kısımlarında yaygın olan Budizm ekolu Theravada Budizmi. Daha açık ifadeyle geleneksel ya da ortodoks budizm olarak da adlandırılabilir. Myanmar’da bulunan tüm tapınaklar, pagodalar ve içlerindeki heykeller bu anlayışla göre yapılmış.
0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?