Aziz Vitus Katedrali’nde Görülmesi Gereken Yerler

1) Güney Kulesi


Husçu savaşlar sırasında 96 metre yüksekliğindeki kulenin yapımına nerede son verildiği kolaylıkla görülebilir. zaman içinde çalışmaları yeniden başlanmış ve mimari tarzda Rönesans eğilimler benimsenmiştir kulenin alt kısmı Uyumsuz biçimde Gotik tarzda kalmıştır.
2) Vaclev Șapeli
Bu șapel prens Vaclav’ın ilk rotondayı yaptırdığı yeri belirler ve aynı zamanda Bohemya’nın koruyucu Azizi olan Aziz mezarını Barındırır duvarların alt kısmında yer alan İsa’nın çilesi freskleri 1300 adet yarı değerli taşlar Bezenmistir.II. Vaclav oğlu Ludvik’in Taç giymesi onuruna üst kısımdaki fresklerde Aziz Vaclav’in yaşamdan sahneler betimlenmesini istemiştir.
3) Taç Mücevherleri
Bohemya taç mücevherleri ve asası için buradan daha güvenli bir yer yoktur Çünkü Vaclav Șapeli’nin üstündeki taç giyme salonunun Aziz’in korunması altında olduğuna inanılır.
4) Kraliyet kriptası
Bohemyanın büyük Kralları ve hükümdarları katedralin altındaki tek bir odaya gömülmüştür IV. Karl, IV. Vaclav ve II. Rudolf.
5) Kraliyet şapeli

Kraliyet Ailesi Kraliyet Sarayı’ndan gelirken dar bir köprüden geçer ve bu özel galeride ayini dinlermiş galerideki Hanedan ARMALARI II. Vladislav’ in hükmettiği toprakları temsil eder.
6) Jan Nepomucky’nin mezarı

1680 kilogram ağırlığındaki lahit de kullanılan Gümüş bohemya nın Madencilik Kasabası kutna Hora dan getirilmiştir Mezarın solucanlarda ki figürlerde Madenciler temsil edilmiştir.
7) Yeni Başpiskoposluk Şapeli
Alfons Mucha, șapelin Slav Azizleri için Art Nouveau tarzda güzel bir pencere tasarlamıştır pencerede Vitray değil boyama tekniği kullanılmıştır.
8) Sigismund
Büyük kule de yer alan 16 tonluk Deva Çan sigismund adını taşır. Ülkedeki en büyük Çan olan 1549 yılından kalmadır .cam dinsel tatillerde festivallerde ancak 4 kişinin yardımı ile çalınabilmektedir.
9) Altın Taç Kapı
Üç kemerli taçkapı 20. yüzyılda yapının Batı Cephesi tamamlanana kadar kathedralin ana girişi olarak kullanılmıştır.
10) Yüksek Altar
Aziz vitus Şapheli ve 1. Ferdinand ile ailesine adanmış mermer lahitle sarılmış etkileyici yüksek Altar Neo Gotik tarzı mükemmel bir örneğidir.

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?