Amsterdam Dam,Damrak ve De Waag

Amsterdam Dam

Amsterdam Dam

Het Koninklijk Paleis ve De Nieuwe Kerk, Dam Meydanı (veya sadece “Baraj”), Amsterdam’ın ana meydanıdır. Köklerini 13. yüzyıla ve Amstel Nehri üzerine inşa edilen barajın izini sürmektedir (dolayısıyla şehrin adı). Damrak’ın suları (Amstel’in devamı) bir zamanlar Baraj’a kadar ulaştı, gemiler ve mavnalar tartı evine yelken açtı. İnsanlar buraya ticaret yapmak, konuşmak, protesto etmek ve infaz etmek için geldiler. 17. yüzyılda, meydan evler tarafından sarılıp pazarlarla doluydu. Bu atmosferin tadını çıkarmak için, Gravenstraat’ta De Drie Fleschjes (Üç Küçük Şişe) adı verilen 1650 proeflokaal (jenever tatma evi) ile Nieuwe Kerk’in arkasındaki sokakların savaşçılarına gidin. 19. yüzyılda Damrak, Merkez İstasyonu’na giden caddeyi oluşturmak için dolduruldu ve Napolyon’un kardeşi Kral Louis, 1808’de eski tartı evini yıktı, çünkü Kraliyet Sarayı’ndaki yatak odası penceresinden manzarayı bozdu. Bugün Baraj, kutlamalar, fuarlar ve protestolar için iç içedir.

Amsterdam Damrak

Merkez İstasyonu’na giden bu kaçınılmaz cadde, dükkanların, otellerin ve turist tuzaklarının bir alaycı çeşitliliği ile kaplıdır – bu bir utançtır, çünkü neon tabelaların arkasında güzel Hollanda mimarisinin bazı örnekleri vardır. Damrak ve uzantısı Rokin, bir zamanlar faaliyetle dolu Amstel Nehri’ydi, Baraj’daki tart evine giderken balık ve diğer yüklerle yüklü iskeleler. Sırasıyla 1845 ve 1883’te doldurulmuşlardı ve şimdi kalan tek açık su, istasyonun önünde tur tekneleri için demirleme sağlayan bir yama. Neyse ki, Red Carpet projesinin bir parçası olan Damrak’ın 2019’da tamamlanması ve yenilenmesi planlandığında caddenin geleceği pembe görünüyor.

Amsterdam De Waag
De Waag

Amsterdam De Waag

1488 yılında inşa edilen Waag, 1617’ye kadar bir şehir kapısı, Sint Antoniespoort olarak işlev gördü. Sadece haydutları değil, aynı zamanda şehir duvarlarının dışına çöken fakir ve hastalıklıları uzak tutmak için tam olarak saat 9.30’da kapanacaktı. Amsterdam genişlediğinde, yapı gelen mallar için bir tartı olarak ikinci bir hayata başladı. Binanın en üst katında belediye milisleri ve yedi kulenin girişlerinin her birini süsleyen çağrışımcı süslemeler yapan taş ustası da dahil olmak üzere birkaç lonca vardı. Bir kule Cerrahlar Loncası için bir eğitim hastanesi barındırıyordu. Theatrum Anatomicum (Anatomi Tiyatrosu), kubbe kulesi boyalı armalarla kaplı Hollanda’da kamu otopsilerine ev sahipliği yapan ilk yerdi; bariz nedenlerle, bunlar sadece kışın gerçekleşti. Bina şimdi In De Waag restoranı ve Waag Topluluğu (sanat, bilim ve teknoloji enstitüsü) tarafından işgal ediliyor.
0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Kiralık Villalarımız Hakkında Bilgi Almak için sizi Aramamızı İster misiniz ?